Zvezda odbranila titule u obe konkurencije: Novi-stari šampioni Srbije 40. i 23. put! (FOTO)

Atletski klub Crvena zvezda odbranila je titlu ekipnog šampiona Srbije za 2021. godinu i u muškoj i u ženskoj konkurenciji i tako pokazala još jednom da im nema ravnog u državi.

U Sremskoj Mitrovici je u nedelju četvrtog jula održano Ekipno prvenstvo Srbije za seniore. Prvi izazivač aktuelnom višestrukom prvaku Srbije Crvenoj zvezdi bio je Beogradski atletski klub (BAK), a najveća zvezda takmičenja bio je Armin Sinančević kuglaš Zvezde.

Nakon 11 disciplina muška ekipa Zvezde je ubedljivo osvojili jubilarnu 40. titulu ekipnog prvaka Srbije čime su sebi na grb ’’prišili’’ i četvrtu zvezdicu. Sa osvojenih 9487 bodova iza sebe su ostavili BAK sa 8088 i novosadsku Vojvodinu sa 7741 bodom. Ukupno je učestvovalo 14 ekipa.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, šampioni - Crvena zvezdda
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – AK Crvena zveda šampion u muškoj konkurenciji; Foto: Atlex

Sa druge strane ženska ekipa Zvezde je vodila mnogo težu borbu za tilu sa BAK-om gde su tek u poslednje dve discipline (3000m i 4x100m) uspele da okrenu stvari u svoju korist i osvoje 23. titulu prvak Srbije. Nakon 11 discipline osvojile su 9616 bodova, BAK je sakupio 9290 do je treća bila zemunska Mladost sa 8266 bodova. Ukupno je takmičilo 10 ženski ekipa.

Ekipni šampionat pokazuje koliko je klub kompletan. Drago nam je da iz godine u godinu nastupamo u što jačem sastavu. Kada na takmičenje dolazite kao favorit, imate teret više na leđima od ostalih – rekao je generalni sekretar Zvezde Mladen Gajić za klupski sajt.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, šampionke - Crvena zvezda
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – AK Crvena zveda šampion u ženskoj konkurenciji; Foto: Atlex

Stadion u Sremskoj Mitrovici postao je gotovo domaći za atletičare Crvene Zvezde, jer u situaciji kada u Beogradu ne postoji nijedna atletska staza adekvatna za sprinterske treninge ovaj stadion udaljen 70km bio je najčešće rešenje.

Najvredniji rezultat takmičenja u svim disciplinama (100, 100/110 prepone, 400, 800, 3000 metara, skok udalj, troskok, skok uvis, bacanje kugle, bacanje koplja i štafeti 4×100 metara) ostvario je srpski Olimpijac Armin Sinančević koji je bacio još jedan odličan hitac od 21,30 metara. Taj rezultat Zvezdi je doneo 1199 bodova.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Armin Sinančević (Zvezda)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Armin Sinančević (Crvena zvezda), bacanje kugle; Foto: Atlex

I drugi učesnik Igara u bacanju kugle Asmir Kolašinac je učestvovao. Kuglaš BAK-a je vidno bio emotivno ispražnjen i umoran na ovom takmičenju posle bačene norme u utorak 29. juna pa je tako takmičenje završio sa hicem od 20,27 metara.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Asmir Kolašinac ( BAK )
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Asmir Kolašinac (BAK), bacanje kugle; Foto: Atlex

Od onih najboljih atletičara koje Srbija ima nastupili su i Aleksa Kijanović, Milana Tirnanić, Vedran Samac, Luka Trgovčević, Anja Lukić te mlade snage Dimitrije Novaković, Marko Vlahović, Marina Živković, Zorana Rokavec.

Aleksa Kijanović, atletičar BAK-a, je nakon dva jaka takmičenja u Belgiji gde je trčao 10,88 u sredu i 10,78 sekundi u petak, u Sremsku Mitrovicu došao pravo iz aviona. Uprkos tome ostvario je najvredniji rezultat završivši trku za 10,84 sekunde.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Aleksa Kijanović (BAK)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Aleksa Kijanović (BAK), 100m; Foto: Atlex

U ženskoj konkurenciji na 100 metra ubedljiva je bila Milana Tirnanić iz Crven zvezde koja je u trci na 100 metara pobedila istrčavši 11,86 sekundi.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Milana Tirnanić (Crvena zvezda)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Milana Tirnanić (Crvena zvezda), 100m; Foto: Atlex

Vedran Samac nakon što je bacio rekord karijere u bacanju koplja na Ekipnom prvenstvu Evrope 20. juna, ima blagih zdravstvenih problema zbog kojih je na ovo takmičenje došao rovit kako bi ispoštovao svoj klub Srem iz Sremske Mitrovice. I pored toga zabeležio je najbolji hitac takmičenja od 70,66 metara.

Favoriti su bez ikakvih problema pobeđivali u svojim disciplinama tako je bilo i na 110 metara sa preponama gde je atletičar BAK-a Luka Trgovčević sigurno sa 14,12 sekundi prvi prošao kroz cilj.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Luka Trgovčević (BAK)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Luka Trgovčević (BAK), 110m prepone; Foto: Atlex

Prošlogodišnja članica Zvezde, a ovogodišnje najveće pojačanje BAK-a Anja Lukić je na 100 metara sa preponama bila je više nego ubedljiva sa rezultatom 13,6 sekundi, dok je na 100 metara osvojila drugo mesto iza Tirnanićeve iz Zvezde sa rezultatom 11,93 sekunde.

Zbog problema sa elektronikom trk na preponama je merena ručno.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Anja Lukić (BAK)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Anja Lukić (BAK), 100m prepone; Foto: Atlex

Zemunska Mladost može da se diči izuzetnim mladim snagama. Dimitrije Novaković i Marko Vlahović biće članovi reprezentacije Srbije na Evropskom prvenstvu za atletičare do 23 godine koje se održava u Talinu od 8.-12. jula, a na ovom takmičenju su odlično nastupili za svoj klub.

Njih dvojica su bili i glavne uzdanice talentovane ekipe Mladosti na ovom takmičenju. Iako će obojica skakati dalj na EP ovde je mogao to samo jedan pa je dogovoreno d a to bude Vlahović koji je skočio 7,18 metara što mu je obezbedilo prvo mesto.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Marko Vlahović (Mladost Zemun)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Marko Vlahović (Mladost Zemun), skok udalj; Foto: Atlex

Zbog toga je Novaković, nalik na oca, trčao 110 metara sa preponama gde je završio kao treći sa 15,37 sekundi.

I u ženskoj konkurenciji Zemunci imaju super talentovanu Zoranu Rokavec u skoku uvis koja se takođe priprema za prvenstvo Evrope ali za atletičare do 18 godina. Kako se nalazi u pripremnom periodu za to takmičenje na Ekipnom prvenstvu Srbije za seniore je skočila 177 centimetara, a pobedu je odnela atletičarka Zvezde Jovana Delić koja je čak dva puta skočila novi lični rekord i takmičenje završila sa preskočenih 180 centimetara.

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Jovana Delić (Crvena zvezda)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Jovana Delić (Crvena zvezda), skok uvis; Foto: Atlex

Juniorska rekorderka u višeboju i vicešampionka Balkana u istoj disciplini ali za seniore sa nedavnog takmičenja u Smederevu Marina Živković takmičila je u skoku uvis, na 100 metara sa preponama i u štafeti 4×100 metara.

Atletičarka novosadske Vojvodine je uvis skočila 168 centimetara i zauzela je četvrto mesto. Na preponama je imala peh i sigurno drugo mesto je izgubila udarivši u preponu koja ju je skroz izbacila iz trke i kroz cilj je prošla za 18,5 sekundi, dok je u štafeti sa svojim klupskim drugaricama zauzela četvrto mesto.

Jedno od iznenađenja takmičenja je fantastična trka Aleksandre Pešić iz Košutnjaka na 400 metara. Ona je istrčala novi lični rekord od 54,77 sekundi i iza sebe ostavila favoritkinje i reprezentativke Tijanu Japundžić (55,82s) i Draganu Macanović (56,56s).

Ekipno prvenstvo Srbije 2021, Aleksandra Pešić (Košutnjak)
Ekipno prvenstvo Srbije 2021., Smreska Mitrovica – 4. jul – Aleksandra Peišić (Košutnjak), 400m; Foto: Atlex