Za vikend 2.-3. decembra u prostorijama hotela M održani su Dani atletike u organizaciji Srpskog atletskog saveza na kojima su se skupili svi treneri i predstavnici klubova iz cele Srbije na kojima su se usvajale izmene pravilnika, kalendara, ali i slušala predavanja seminara Ivane Petković na teme razvoja mlađih kategorija od strane Dragutina Topića, psihologa Vladimira Kitanovića i Slobodana Stojića.
Kalendar takmičenja je usvojen i uskoro će biti zvanično objavljen . Ono što se može reći sad jeste da će Prvenstvo Srbije biti organizovano 17./18. februara odnosno 29./30. juna. Detaljnije o kalendaru pisaćemo za koji dan.
Ekipna prvenstva
Što se tiče propozicija takmičenja najvažnija promena u odnosu na dosadašnja pravila jeste izmena bodovanja Ekipnog prvenstva Srbije. Dosadašnja praksa je bila da se rezultati boduju na osnovu mađarskih tablica, ali će od naredne godine SAS uskladiti pravila sa Evropskom atletikom i bodovaće se plasman.
Ako uzmemo za primer da će takmiči 6 ekipa pobednici u svakoj disciplini dobijaće po 7 bodova, drugoplasirani po 5, treće mesto doneće 4 boda, četvrto 3, peto 2 i šesto 1 bod. Tako se do sada bodovalo na Kupu koje je takođe doživelo određene promene.
Kup takmičenja
Jedan od najvećih problema Srpskog atletskog saveza je format održavanja kupa. Poslednjih godina isprobavale su se razne metode, a 2024. održaće se dva kola kvalifikacija (11./12.05. i 18./19.05.) u kojima će moći da učestvuju svi, a u finale (01./02.06.) će se plasirati po 12 najboljih rezultata u svim disciplinama kada se saberu oba takmičenja.
Praksa da se organizuje po regionima istog dana ima svoje prednosti, ali i mane jer različiti vremenski usovi utiču na rezultate i kroje konačnu listu finalista, a neretko se dešavalo da se oni najbolji ni ne pojave na finalu.
Ovaj novi sistem kupa ne dozvoljava priznavanje rezultata na drugim mitinzima koji se održavaju istog dana. SAS želi da zaštiti ovo takmičenje, zbog toga i postoje dva kola.
Javna rasprava o formatu kupa biće otvorena tokom sledeće godine u savezu kako bi se pronašlo najbolje rešenje da ovo takmičenje bude atraktivno kao što je Ekipno prvenstvo. Zbog toga je poslednjih nekoliko godina isprobavano nekoliko metoda zaključno sa ovom za narednu sezonu. Od 2025. na snagu će stupiti novi pravilnik takmičenja koji će se kreirati tokom 2024. Zbog toga je bitno uvideti sve prednost i mane ovog sistema i pronaći pravi model za održavanje kako kupa tako i svih ostalih takmičenja.
Ukidanje ”rekorda” za mlađe pionire
Pre nekoliko godina Srpski atletski savez uveo je da se vodi evidencija za najbolje rezultate svih vremena za kategorije mlađih i starijih pionira. U analizi koja je napravljena ustanovilo se da je sve veći porast atletičara tog uzrasta, a sve manji broj seniora pa čak i juniora od kad je počela da se vodi ova evidencija. Zašto je to tako pričao je Dragutin Topić u svom predavanju.
”Rekordi” mlađih pionira, odnosno dece do 14 godina, obaraju se iz nedelje u nedelju i to je postala glavna tema, kao i da li pionir može da takmiči na seniorskom Prvenstvu Srbije.
Kako Svetska atletika ne priznaje kategorije ”škola atletike” i ”mlađi pioniri”, a za kategoriju ”stariji pioniri” samo prihvata rezultate, ali se ne vodi evidencija njihovih ostvarenja, SAS je rešio da posluša savete iz svetke organizacije i još nekih saveza i da ukine praćenje najboljih ostvarenja za uzrast do 14 godina.
Oni će i dalje imati svoja takmičenja odvojeno od starijih pionira, ali će se na tabeli najboljih rezultata svih vremena uvrstiti samo ako imaju najbolje ostvarenje od svih koji imaju manje od 16 godina.
Takmičenja atletski škola se odvajaju od ostatka mitinga
Po novim propozicijama od naredne godine više neće moći da se spajaju takmičenja svih uzraste već će dečija atletika (škole atletike) morati da budu odvojene od ostatka. To se uvodi kako se ne bi više dešavalo kao na pojedinim klupskim mitinzima da satnica kasni i po tri sata.
Po novim pravilima takmičenja će morati da budu odvojena minimum 1 sat, odnosno da se šezdeset minuta ništa ne dešava, da deca mogu da napuste dvoranu/stadion zajedno sa publikom, a da stariji takmičari uđu u objekat i da se zagrevaju.
”Deca se obučavaju, deca se ne treniraju!”
Nakon prezentacije i rasprave o novim pravilima i kalendaru takmičenja na red su došli seminari koje je organizovala Ivana Petković na temu “Razvoj sistema rada sa mlađim kategorijama”.
Ona je prvo sve prisutne uputila u njen projekat koji radi u saradnji sa Međunarodnim olimpijskim komitetom i Olimpijskim komitetom Sjedinjenih Američkih Država, kako je baš ona izabrana da bude njihov stipendista, šta je sve do sada uradila, šta je naučila u ovom projektu, šta je radila za vreme boravka u Americi i šta je sve još očekuje do aprila kada će polagati završni ispit u Ženevi u prostorijama MOK-a.
U sklopu njenog seminara govorili su trener Dragutin Topić, psiholog Vladimir Kitanović i trener Sloobodan Stojić.
Dragutin Topić, kako je sam rekao, održao je svoje prvo predavanje u Srbiji ikada. On je pričao na temu “Trening ili obučavanje” gde je pričao kako se deca ne treniraju već se ona obučavaju, da rezultat ne sme da bude glavna motiv u mlađim kategorijama već obučavanje dece.
Podsetio je sve prisutne na početke svoje trenerske karijere i kako mu je prvi pulen bio, kako sam kaže, najgori na svetu – on sam. Nakon njega je izabrao ”još goru stvar” od treniranja samog sebe, a to je da trenira sopstvenu ženu Biljanu. Dalje Topić nastavlja sa ”pohvalama na svoj račun” kako mu nije bilo dovoljno tog ”mazohizma” pa sada trenira i svoju ćerku Angelinu, ali pored nje ima i odličnu grupu mladih sportista. Podsetio je Top i da je na početku svoje trenerske karijere trenirao i Mariju Vuković koja je tada postala juniorska prvakinja sveta, a koja je danas vicešampionka Evrope.
Na kraju predavanja je na veoma jednostavan i slikovati način pokazao svim prisutnima kako izgleda mladi sportista, a kako stariji, kako je lako doći do rezultata kod mladih, a kako teško kod starijih, ali i kako se mladi brzo istroše ako se previše ”stiskaju”, a sve to je pokazao na primeru paste za zube.
Nakon njega Vladimir Kitanović je pričao o psihologiji deteta i trenera, kako pojedine reakcije trenera utiču na dete. Kako je rekao, studije su pokazale da jako veliki procenat dece sport napuštaju već oko 12. godine jer izgube motiv i da je to veliki problem u sportu. Odlaze jer se prerano ubace u takmičarski sistem i prestaju da se igraju što je bio glavni motiv za početak dolaženja na treninge. Po njegovim rečima deca počinju da treniraju neki sport zbog zabave, druženja, drugara, a kada to nestane, a i dalje su deca, to im prestaje biti zanimljivo.
Na kraju prvog dana podeljene su plakete trenerima za ostvarene rezultate u 2023. Takozvane ”crvene plakete” dobilo je 34 trenera, ”plave” je dobilo njih 19. To su plakete koje se dobijaju na osnovu oborenih državnih rekorda, a još 12 plakete je podeljeno najboljim trenerima po kategorijama:
- seniorke – Goran Obradović (Vojvodina Novi Sad)
- seniori – Rifat Ziljkić (Novi Pazar)
- mlađe seniorke – Neven Ranić (Crvena zvezda)
- mlađi seniori – Savo Pušica (Polet, Prijepolje)
- starije juniorke – Dragutin Topić (Top Jump)
- stariji juniori – Vladimir Kevo (Vojvodina Novi Sad)
- mlađe juniorke – Predrag Krstović (Pirot)
- mlađi juniori – Rifat Ziljkić (Novi Pazar)
- starije pionirke – Danijela Špirić (Borac SA klisa)
- stariji pioniri – Goran Radoja (Mladost Zemun)
- mlađe piomnirke – Dragana Đorđević (Vojvodina Novi Sad)
- mlađi pioniri – Ljubiša Stevanović (Partizan)
(Atlex.rs)