’’Kiša’’ ličnih rekorda na Balkanijadi: 4 medalje, jedan državni i čak 10 ostvarenja karijera od 20 atletičara! (VIDEO)

I ove sezone juniorska reprezentacija Srbije uspešno je nastupila na dvoranskoj Balkanijadi gde je osvojila četiri medalje iz 16 disciplina uz pregršt ličnih rekorda i jedan državni.

U nedelju devetog februara u Istanbulu je održana četvrta po redu dvoranska Balkanijada za juniore na kojoj je Srbija nastupala sa 20 atletičara u obe konkurencije.

Najbolji juniori Srbije koji su ispunili normu za ovo takmičenje uspeli su da u konkurenciji 21 države osvoje četiri medalje, zlato i tri bronze, i to u disciplinama skok udalj (devojke/muškarci), 60 metara prepone (devojke) i 1500 metara (muškarci).

Za razliku od prošle godine kada je osvojeno pet medalja, sada do odličija došli daljaši, a tada su sprinteri bili u ”glavnim ulogama”.

Da se zaista radi o trenutno najboljim juniorima Srbije koji su u najboljoj formi govori i podatak da je zabeleženo čak 10 ličnih rekorda što posebno raduje selektora Edina Zukovića.

– Zadovoljan sam nastupom naših reprezentativaca, sa ličnim rekordima i osvojenim medaljama su opravdali svoj nastup. Naša reprezentacija je prilično mlada i imaće još ovakvih takmičenja, a ovo je sve put koji Atletski savez Srbije trasira, od talentovanih juniora do uspešnih seniora, što je krajnji cilj – istakao je selektor Zuković.

Neverovatan let Marije Bukvić!

Najbolji pojedinac u srpskoj reprezentaciji je svakako atletičarka zemunske Mladosti Marija Bukvić koja je osvojila dve medalje, od kojih je jedna došla neverovatnim skokom udalj od skoro 30 centimetra dužim od dosadašnjeg ličnog rekorda!

Na ovo takmičenje Marija je došla sa 5,80 metara, a već u prvom skoku je napravila pravo čudo i ostavila sve bez teksta skočivši preko šest metara. Po prvi put u karijeri preskočila je ovu ”magičnu granicu” i da doskočila je na 6,06 metara.

Marija Bukvić, skok udalj
Prvenstvo Beograda 2019., Vojna akademija, Marija Bukvić, skok udalj, Mladost Zemun; Foto: Atlex

Ovaj skok joj je doneo zlatnu medalju i omogućio joj je da se već posle druge serije odjavi i da ode na zagrevanje za trku na 60 metara sa preponama.

I pored velikog uspeha i rezultata u dalju pulenka Gorana Radoje znala je da posao još nije završen. Čekala ju je nova disciplina i borba za novu medalju.

Usledilo je još jedno odlično izdanje Bukvićeve i na preponama gde joj je malo falilo do ličnog rekorda, ali ne i do medalje. Trku je završila za 8,89 sekundi prošavši kroz cilj kao treća. Tako je atletičarka zemunske Mladosti u kratkom vremenskom periodu osvojila dve medalje, zlatnu u dalju i bronzanu na preponama.

Što se dalja tiče, koliko je velikih ovih 6,06 metara govori podatak da je Marija Bukvić tek treća devojka od 2006. godine koja je uspela da preskočio šest metara u dvorani. Pored neprikosnovene Ivane Španović i Milice Gardašević koja je još pre nekoliko godina prešla na ”ovaj nivo”, na velikom broju skokovima preko šest metara od prošle godine je i Sara Lukić. Ako bi gledali i na otvorenom, preko šest metara od 2006. imaju samo još Ljubica Simović (2019. 6,18m) i Marija Milutinović (2015. 6,01m).

Rezultatom od 6,06 metara Marija se izjednačila na 12. mestu najboljih srpskih daljašica svih vremena u dvorani. Na ovom mestu ju je ”dočekala” Radojka Kurčubić (skočenih 1998. godine).

Bronze Milanovića i Čanka

Preostale dve medalje osvojene su u muškoj konkurenciji u disciplinama 1500 metara i u skoku udalj.

Aleksa Milanovć je u izuzetno dramatičnoj trci uspeo da osvoji bronzanu medalju.  Atletičar iz Ćuprije kroz cilj je prošao nakon 4:15.66, a za svega 12 stotinki izmakla mu je bronza. Međutim veliki pritisak je imao srpski atletičar da zadrži treće mesto jer je četvrtoplasirani trku završio svega 30 stotinki iza njega.

Petar Čanak uspeo je na početku 2020. da po prvi put u karijeri preskoči sedam metara u skoku udalj. U Istanbul je došao sa rezultatom 7,02 metara, ali je u četvrtoj seriji uspeo da zabeleži novi lični rekord i da sa 7,09 metara doskoči do trećeg mesta i na kraju osvoji bronzanu medalju.

Od 20 atletičara 10 rekorda

Pored već spomenutih ličnih rekorda Marije Bukvić i Petra Čanka u skoku udalj, još sedam atletičara je zabeležilo najbolje rezultate u karijerama dok je oboren i jedan rekord Srbije.

Državni rekord oborile su devojke u štafeti 4×400 metara. Ekipa u sastavu Ivana Ilić, Tijana Japundžić, Iva Maletić i Andrea Sremac osvojila je četvrto mesto, ali sa rezultatom 4:01.70 nadmašile su juniorski rekord Srbije postavljen 2018. godine u Sofiji od 4:02.23. I tad u Sofiji i sad u Istanbulu deo rekordne štafete bila je atletičarka Crvene zvezde Tijana Japundžić.

Iako nisu osvojili medalje i ostali atletičari Srbije zabeležili su odlične rezultate. Još sedam njih je na Balkanijadi načinilo najbolje rezultate u karijerama.

Dino Tumbul je kuglu bacio 17.60m i osvojio je 4. mesto uz novi PB. Zorana Rokavec je nakon zlata na juniorskom prvenstvu države i srebra na seniorskom, na ovom takmičenju je osvojila četvrto mesto, ali skočivši novi lični rekord od 1,76 metara.

Jovana Gnjatović je u troskoku skočila do rezultata karijeri preskočivši 12,58 metara što joj je donelo peto mesto. U istoj disciplini Marko Vlahović je ostvario isti plasman kao i njegova koleginica i po prvi put u karijeri je preskočio 15 metara – 15,06.

Sprinteri su takođe bili odlični jer su i Ivana Ilić i Stefan Mihajlov zabeležili lične rekorde. Ivana je sa 7,68 sekundi, prvoj trci ispod 7,70 osvojila šesto mesto, dok je Stefan kroz cilj prošao za 7,03 sekundo što mu je donelo peto mesto.

Jovan Čanak, brat blizanac Petra koji je osvojio bronzu u dalju, trčao je 60 metara sa preponama i sa 8,21 sekundom zabeležio je rezultat karijeri koji mu je doneo osmo mesto.

Svi video snimci

Rezultati srpskih atletičara:

Marija Bukvić – skok udalj – 6,06m (lični rekord) – 1. mesto 🥇
Marija Bukvić – 60m prepone – 8,89s – 3. mesto 🥉
Petar Čanak – skok udalj – 7,09m (lični rekord) – 3. mesto 🥉
Aleksa Milanović – 1500m – 4:15.66 – 3. mesto 🥉
Ilić, Japundžić, Maletić, Sremac- 4x400m – 4:01,70 (državni rekord) – 4. mesto 🏅