Državni rekord i čak 8 medalja na U20 Balkanijadi: Nikad više odličja pokazatelj potencijala! (FOTO)

Na petoj juniorskoj dvoranskj Balkanijadi čak 8 medalja osvojili su reprezentativci Srbije, jednu zlatnu, četiri bronze i tri srebra, dok je Teodora Boberić oborila U18 rekord Srbije u troskoku.

U Bugarskoj prestonici Sofiji održano je juniorsko prvenstvo Balkana na kojem su se reprezentativci Srbije prikazali u nikad boljem svetlu jer su osvojili čak 8 odličja. Selektor Edin Zuković i Srpski atletski savez odlučili su da na ovaj put povede 28 atletičara, više nego ikad, a osvajanjem velikog broja medalja oni su im to poverenje opravdali.

Već smo pisali da se srpski troskok ”budi”. Disciplina koja je dugo bila jedna od problematičnijih kada se sastavlja reprezentacija za Ekipno prvenstvo Evrope, ali sada ima svetlu budućnost, a to su na ovom šampionatu pokazale obe naše skakačice.

Zlatnu medalju Srbija je osvojila upravo u troskoku i to zahvaljujući fantastičnoj Jovani Gnjatović koja je ponovo zabeležila odličan skok od 12,89 metara. Odmah iza nje bila je druga naša atletičarka Teodora Boberić. Srebrnu medalju osvojila je sa 12,72 metara, ali ono što je još važnije je da je ovim skokom nadmašila mlađe juniorski rekord Srbije star 25 godina.

Ovim skokom Boberićeva je ”preletela” Mariju Martinović, nekadašnju atletičarku Crvene zvezde, koja je 1996. skočila 12,65 metara.

Ono što je sjajno za ovu disciplinu je što pored Gnjatovićeve i Boberićeve Srbija ima još odličnih troskokašica, pre svih Janu Dragutinović koja je na ovom takmičenju nastupila u skoku udalj.

Gnjatović i Boberić, u20 BAI 2021
U20 dvoranska Balkanijada 2021., Sofija (Bugarska), 13. februar, Jovana Gnjatović i Teodora Boberić zlatna i srebrna u troskoku; Foto: SAS

Prvu medalju na ovom takmičenju Srbiji je donela Ive Maletić na 1500 metara. Do bronze je stigla u vremenu 4:35.10, a brže od nje su bile samo devojka iz Turske sa 4:33.97 i Rumunka koja je trku završila za 4:33.23.

Usledio je skok uvis gde je Angelina Topić odlično skakala i preskočila 182 centimetra. Imala je manje neispravnih pokušaja naša atletičarka od Kipranke, ali je ona u trećoj seriji uspela da preskoči 184 centimetara za razliku od Angeline što joj je donelo zlatnu meddalju, ali i novi rekord šampionata. Tako je Srbija osvojila i prvo srebro.

Usledila je trka na 60 metara sa preponama gde smo imali dva predstavnika Bogdana Vidojkovića i Jovana Čanka. Bolji u ovom novom njihovom duelu bio je atletičar iz Novoga Sada koji je stigao i do srebrne medalje. Čanak je trku završio za 8,05 sekundi, a bolji od njega je bio samo preponaš iz Turske koji je kroz cilj prošao za 7,99 sekundi. Vidojković je zauzeo četvrto mesto sa 8,29 sekundi, do medalje mu je nedostajalo 11 stotinki.

Prvi put Srbija je osvojila medalju i u ženskoj kugli jer je Martina Pavlović uspela da zabeleži novi lični rekord hicem od 13,17 metara koji joj je doneo bronzanu medalju.

Dvoranska rekorderka Srbije na 200 metara i jedna od najboljih mladih 400-metrašica Tijana Japundžić pokazala je da je među najboljima i na Balkanu (i šire) jer je zabeležila drugi rezultat na takmičenju. Japundžićeva je do srebrne medalje stigla trkom od 55,53 sekunde, a bolja je bila samo Ukrajinka sa 54,87 sekundi.

Tačku na i kada su medalje na ovom takmičenju za Srbiju stavila je najbrža. Ivana Ilić je još jednom pokazala o kakvom se talentu radi i da već sa nepunih 20 godina trči na izuzetno visokom nivou. Osvojila je bronzanu medalju sa odličnom trkom od 7,53 sekunde, a brže su bile samo sprinterke iz Rumunije sa 7,49 i iz Slovenije sa 7,44 sekunde. Ono što je zanimljivo je da je Ivana u kvalifikacijama bila sporija za svega jednu stotinku.

Poništen državni rekord štafete

Ženska štafeta 4×400 metara istrčala je ubedljivi rekord Srbije 3:55 minuta. Ekipa u sastavu Ana Lazarević, Marija Mrkela, Ivana Ilić i Tijana Japundžić nadmašile su za čak šest sekundi dosadašnji rekord koji su Japundžićeva i Ilićeva prošle godine istrčale sa Andreom Sremac i Ivom Maletić u vremenu od 4:01.70.

Tijana Japundžić, štafeta
Dvoransko prvenstvo Srbije 2021. – 7. februar, štafeta 4x400m, Tijana Japundžić (AK Crvena zvezda); Foto: Atlex

Nažalost zbog gaženja linije Srbiji se neće priznati prva trka u istoriji ispod 4 minuta. Iz tog razloga ni rezultat muške štafete nije priznat, a ono na šta su se svi atletičari žalili jesu izuzetno uske staze sa velikim nagibom i oštrim krivinama.

Srpkinje uzele najviše medalja!

Sa ukupno 8 osvojenih medalja Srbija je zauzela 5. mesto od ukupno 16 reprezentacija, a samo dve nisu osvojile ni jednu medalju. Ono što je posebno zanimljivo da su naše devojke uzele najviše medalja od svih ostalih reprezentacija čak 7, ali zbog manje osvojenih zlata rangira se na četvrtom mestu.

Ovih dana objavićemo i video snimke sa ovog takmičenja.