Crvena zvezda je šampion Srbije: Dvostruka titula ostaje na Marakani (FOTO, VIDEO)

Atletski klub Crvena zvezda postao je novi-stari šampion Srbije u muškoj i ženskoj konkurenciji. Atletičarima je 37. titula državnog prvaka dok su atletičarke osvojile 21.

U Sremskoj Mitrovici održano je ekipno prvenstvo Srbije za seniore. U muškoj konkurenciji se takmičilo 7 ekipa dok je kod žena bila jedna manje.

Nakon 11 disciplina, koje su bodovane po IAAF standardima i po takozvanim ”Mađarskim tablicama”, Zvezda je u obe konkurencije iza sebe ostavila ekipe Partizana 1945 i novosadske Vojvodine. Muškarci su bili bolji od večitog rivala 782 boda, dok su devojke nadmašile crno-bele rivalke za 493 boda.

Muškarci su osvojili ukupno 9236, dok su devojke sakupile 9771bod.

Muškarcima je najviše bodova doneo mladi kuglaš Veljko Nedeljković – 959, sa 17,29m. Samo bod manje osvojio je Jasmin Halili u visu sa preskočenih 2,05m – 958 bodova. Kako je ta disciplina bila poslednja i kako se već znalo da titula ostaje u Ljutice Bogdana, Halili nije skakao na višim visinama.

Državni rekorder u preponama, Milan Ristić, specijalno zbog ovog takmičenja je došao iz Amerike. Pobedio je na 110m sa preponama i osvojio je 940 bodova, što je treći najvredniji rezultat.

Svoju zahvalnost jer je samo zbog ovog takmičenja prešao toliki put, klupski drugari, a pre svih, kapiten Strahinja Jovančević, prepustio je Ristiću tu čast da on podigne šampionski pehar.

Inače, i pored velike želje, Strahinja Jovančević nije bio u mogućnosti da takmiči na ovom takmičenju. Zbog lakše povrede doktori su mu preporučili da bi ovo takmičenje trebalo preskočiti kako bi spreman dočekao naredna takmičenja. I ako nije nastupi, Strahinja je celo takmičenje bio sa svojim klupskim drugovima.

Milan Ristić i Marko Vozab, AK Crvena zvezda
Ekipno prvensstvo Srbije, Milan Risti i Marko Vozab iz Crvene zvezde dižu pehar pobednika; Foto: Atlex

Kod devojaka videli smo čak tri rezultata vrednija od 1000 bodova. Najbolja je bila Ivana Petković na 100m sa preponama. Pobada sa vremenom od 13,89s Zvezdi je donela 1032 boda.

Iza nje je bila Sara Lukić. Prošle nedelje je sebi obezbedila učešće na U23 prvenstvu Evrope da bi sada svom klubu donela 1010 bodova preskočivši 6,05m.

Treći najvredniji rezultat zabeležila je učesnica dvoranskog prvenstva Evrope Milana Tirnanić. Ona je u trci na 100m osvojila 1003 sa rezultatom 11,94s.

Štafeta 4x100m osvojila je 1011 bod. U sastavu Anja Lukić, Nikoleta Simić, Sara Lukić i Milana Tirnanić istrčale su trku za 47,03s.

Vicešampioni države su atletičari i atletičarke Partizana 1945. Muškarci su osvojili 8454 boda dok su devojke prikupile 9378.

Kod muškaraca najviše se istakao Aleksa Kijanović koji je ubedljivo pobedio u trci na 100m sa 10,70s. To je njegovoj ekipi donelo 977 boda ali nažalost njemu ovo takmičenje nije donelo plasman na u23 prvenstvo Evrope, a ovo je bilo poslednje da se izbori učešće.

Odlična je bila i muška štafeta 4x100m koja je pobedila rezultatom 42,26s i tako osvojila 985 boda.

Devojke su takođe najviše bodova uzele u štafeti, 1024. U sastavu Angela Ilić Rončeli, Katarina Sirmić, Tamara Vuletić i Katarina Ilić pobedile su na 4x100m koje su i trčale za 46,78s.

Katarina Ilić donela je najviše bodova, izuzimajući štafetu. Ona je u trci na 400m osvojila 1006 boda istrčavši 55,18s.

Atletičarke Crvene zvezde prvakinje Srbije 2019.
Ženska ekipa AK Crvene zvezde prvakinje Srbije 2019, Ekipno prvenstvo Srbije; Foto: Atlex

Treća ekipa Srbije, u obe konkurencije, je novosadska Vojvodina. Novosađani su osvojili ukupno 7430 boda, dok su novosađanke u tesnoj završnici ostale bez druge pozicije, posle štafeta. Na kraju su osvojile 9229 boda.

Najviše bodova svojoj ekipi donela je Milica Gardašević, koja se, i ako nije bila na prvobitnom spisku, ipak pojavila kako bi pred odlazak na prvenstvo Evrope pomogla svom klub.

Ona je u dalju pobedila rezultatom 6,40m što je Vojvodini donelo 1086 bodova, što je i najvredniji rezultat celog takmičenja.

U troskoku je bila dobra Milica Nikoletić koja je osvojila 957 bodova sa preskočenih 12,42m.

Muškarci su imali veliki peh u štafeti 4x100m jer je Vasilije Đurović, kao četvrta izmena, doživeo novu povredu, pa su tako ostali bez bodova.

Najviše bodova, 969, doneo im je Lazar Anić u dalju.

Atletičari Crvene zvezde prvakinje Srbije 2019.
Muška ekipa AK Crvene zvezde prvakinje Srbije 2019, Ekipno prvenstvo Srbije; Foto: Atlex

Od rezultata atletičara ostalih klubova treba spomenuti sledeće. Četvrto plasiranu ekipu zemunske Mladosti predvodili su Dimitrije Novaković u dalju i Tomislav Isailović u visu. Prvi je svom klubu doneo 920 bodova sa 6,99m, dok je drugi preskočivši 2 metra osvojio 914 bodova.

Na 800m pobedio je član zrenjaninskog Proletara Velibor Nikolić. Sa rezultatom 1:54.0 svojoj ekipi je doneo 915 bodova.

Sjajan je bio i mladi daljaš Vitomir Vasić, rođen 2002. godine. Sa preskočenih 6,71m svojom zrenjaninskom Banatu doneo je 860 bodova.

Kod devojaka, od ostalih ekipa, istakla se pre svih Zorana Barjaktarović iz pančevačkog Dinama. Ona je osvojila drugo mesto u trci na 100m sa rezultatom 12,02s, što je ekipi donelo 988 boda.

Kao i kod muškaraca, zemusnka Mladost je bila četvrta i kod devojaka. Preponašica Marija Bukvić donela je svom klubu najveći broj bodova, 925, istrčavši 14,75s.

Spomenućemo još daljašicu zrenjaninskog proletera, Angelu Terek koja je osvojila 860 bodova.

Van konkurencije u bacanju koplja nastupio je Vedran Samac.

Muška ekipa Crvene zvezde prvak Srbije za 2019.
Muška ekipa Crvene zvezde prvak Srbije za 2019.; Foto: Atlex
Ženska ekipa Crvene zvezde prvak Srbije za 2019.
Ženska ekipa Crvene zvezde prvak Srbije za 2019.; Foto: Atlex

Atletičari i atletičarke Crvene zvezde će po treći put zaredom, zajedno, predstavljati Srbiju u Evropi naredne godine, u II ligi Kupa evropskih Šampiona.

Kao mogući domaćin ovog takmičenja pominje se i Beograd, gde AK Crvena zvezda ima ozbiljne namere da pokrene inicijativu da narednog maja na Marakani naši atletičari napadnu prvo mesto i plasman među najboljih 8 timova Evrope.