Dramatični preokreti i čak 7 hitaca jačih od državnog Stojkove i Obradovićeve: 11 medalja za Srbiju na U18 BAI!

Prvenstvo Balkana za atletičare do 18 godina održano je u nedelju 12. juna na crnogorskom primorju u Baru u organizaciji Srpskog atletskog saveza, a reprezentativci Srbije osvojili su 11 medalja, postavljen je jedan državni rekord i ispunjena je jedna norma za U18 Evropsko prvenstvo.

Izuzetno jak vetar koji je sprinterima duvao u leđa obeležio je ovo takmičenje pored odličnih nastupa 36 reprezentativca Srbije. Izuzev početnih disciplina u prepodnevnim terminima sve ostalo je pratio vetar jačine između 3-5 metara u sekundi.

Naši atletičari osvojili su 5 zlatnih i 6 srebrnih medalja od čega je samo jedna u muškoj konkurenciji. Najzanimljivije je bilo u bacanju kugle gde su Anđela Obradović i Milica Stojkov čak 7 puta bacile preko U18 rekorda Srbije 15.20 metara.

Fenomenalno je takmičila Milica Stojkov koja je čak 5 puta prebacila državni rekord, a prvi put već u prvoj seriji kada je kugla letela 15.74 metara. Anđela Obradović ju je odlično pratila sa hicem od 15.62 metra. Milica, atletičarka Top Džampa, je ponovili identičan hitac u drugoj seriji da bi u četvrtoj ponovo bacila dalje od rekorda Srbije do ovog takmičenja. Nakon 15.48 metara u četvrtoj u petoj baca 15.26 i samouvereno drži prvu poziciju, ali u pretposlednjoj seriji Anđela, atletičarka iz Čačka, nakon 15.15m, 14.18m i 14.45m, baca neverovatnih 16.37 metara i za više od celog metra pomera granicu rekorda Srbije za mlađe juniorke.

Anđela Obradović, U18 BAI 2021
U18 Balkanijada 2021. – 14. avgust, Kraljevo (Srbija) – Anđela Obradović, bacanje kugle; Foto: Atlex

Četiri puta je Milica bacila više od 15.20 koliko je iznosi rekord Srbije i nije bila spremna da tek tako preda titulu najbolje svih vremena devojci koja je na ovo takmičenje došla sa tim zvanjem. U poslednjoj seriji Milici se ”otkačila” ruka i ona prebacuje granicu od 16 metara i to ”debelo”. Kugla pada na 16.34 metara što je za 3 centimetra kraće od Anđelinog hica i tako Obradovićeva brani titule prvakinje Balkana i državne rekorderke koje je takođe objedinila prošle godine u Kraljevu na U18 BAI.

Normu za U18 prvenstvo Evrope ispunila je Lena Milinković na 100 metara prepone istrčavši trku za 14.25 sekundi što je za pet stotinki brže od norme. Jedna od retkih disciplina koja je imala regularan vetar od svega +0.7 m/s. U svojoj grupi druga je prošla kroz cilj, a ukupno je zauzela šestu poziciju.

Dve medalje osvojila je Teodora Boberić. Ona je prvo u skoku udalj ponovo skočila preko šest metara i sa dozvoljenom vetrom od 1m/s zabeležila skok od 6.12 metara čime je osvojila srebrnu medalju. Treba spomenuti i Jovanu Micić koja je postala nova devojka sa skokom od preko 6 metara. Ono što je za neke prethodne generacije bila magična granica kojoj svi teže, nove lakše dolaze do nje, a Jovana je skočila 6.01 metar.

Teodora Boberić, U18 BAI 2021
U18 Balkanijada 2021. – 14. avgust, Kraljevo, Teodora Boberić, troskok; Foto: Atlex

U troskoku je Boberićeva već u prvoj seriji pokazala ko je glavni favorit sa skokom od 12.95 metara koji niko do kraja nije uspeo da nadmaši, ali se tu nije zaustavila. U četvrtoj skače 12.94 da bi potom u petoj skočila i preko 13 metara tačnije 13.06. Prejak je vetar bio u toj seriji čak 5 m/s to ju je i sputalo da skoči još bolje. U poslednjoj šestoj se ”malo smirio” i dunuo je 3.8 što je opet prejako i više šteti nego što pomaže, ali je i sa tim vetrom uspela da skoči fantastičnih 13.23 metra.

Kao i u kugli i u troskoku kod devojčica Srbija je osvojila dva najsjajnija odličja. Drugi najdalji skok na takmičenju ostvarila je Natalija Dragojević koja je do srebrne medalje stigla skokom iz druge serije od 12.84 metara.

Četvrtu medalju za Top Džamp osvojila je Angelina Topić u skoku uvis sa skočenih 190 centimetara čime je ubedljivo osvojila zlato. Drugoplasirana je bila takođe reprezentativka Srbije Nikolina Pejatović sa skočenih 177 centimetara isto koliko i trećeplasirana ali je sve do poslednje visine završavala iz prvog pokušaja za razliku od bugarske atletičarke.

Angelina Topić, U18 BAI 2021
U18 Balkanijada 2021. – 14. avgust, Kraljevo, Angelina Topić, vis; Foto: Atlex

U trkama na 800 i 2000 stipl smo takođe osvojila zlatne medalje zahvaljujući Dunji Sikimi i Mejri Mehmedović. Dunja je pobedu na 800 metar izvojevala sa rezultatom 2:10.64 dok je Mehmedovićeva trku stipla završila za 7:11.35.

Konkurencija u koplju kod devojčica između Srbije i Grčke datira od mlađih dana Adriane Vilagoš, a sada se prenela i na njenu klupsku drugaricu Virag Bači koja je osvojila srebrnu medalju hicem od 47.48 metara, a za nešto više od metar zlato je osvojila kopljašica iz Grčke.

Poslednja dva srebra Srbija je osvojila u trkama na 1500 metara. Kod devojčica druga kroz cilj u vremenu 4:38.99 bila je Saima Murić dok je kod dečaka drugo mesto osvojio Veljko Vasiljević sa rezultatom 4:20.50.