Ivana i Milica donele prevagu Vojvodini za titulu najboljeg kluba: Analiza sezone po takmičenjima

Podvučena je crta na sezonu 2022 i nakon sabiranja bodova svih uzrasnim kategorijama Vojvodina iz Novog Sada je zvanično najbolji atletski klub u Srbiji za ovu godinu.

Pored titule najboljeg pojedinca u državi sa pojedinačnog prvenstva Srbije i najbolje ekipe sa Ekipnog prvenstva, na kraju svake kalendarske godine dodeljue se i titula najboljeg kluba na osnovu rezultata svih članova kluba.

Srpski atletski savez objavio je tabelu uspešnosti klubova za 2022. godinu gde je najviše bodova osvojila Vojvodina – 101.485 boda i jedini su šestocifreni. Na drugom mestu je prošlogodišnji najbolji klub Crvena zvezda sa osvojenih 92.767 bodova dok je treće mesto pripalo OAK Beogradu sa 84.644 boda. Korak sa vodećom trojkom drži još samo Top Džamp koji je na četvrtom mestu sa 79.200 bodova.

100 godina AK Vojvodina, plakete
100 godina AK Vojvodine 1921-2021, plakete; Foto: Grad Novi Sad

Ove godine na takmičenjima SAS-a učestvovalo je ukupno 101 klub od kojih je 79 osvojilo makar neki bod dok je čak 22 ostalo bez i jednog jedinog boda.

Tabela uspešnosti klubova se sačinjava sabiranjem rezultata svih kategorija na: dvoranskim prvenstvima države, bacačkim kupovima, državnim prvenstvima na stadionu i van njega, ekipnim prvenstvima, finalima kupa (U20 i U16 se održalo samo ove godine), učešću atletičara na međunarodnim takmičenjima (reprezentacija) i oborenim državnim rekordima.

Analiza

Odlični rezultati Ivane Vulete i Milice Gardašević doneli su prevagu Vojvodini ove godine za povratak titule najboljeg kluba. Ivana se okitila svetskom dvoranskom titulom kao i evropskom krunom dok je Milica šampionka Mediterana i finaliskinja takmičenja koje je Vuleta osvojila.

”Pol poziciju” novosadska Vojvodina zauzela je već nakon zimske sezone i dvoranskih prvenstava Srbije gde su osvojili 400 bodova više od kolega iz OAK-a i 2300 od Zvezde, 17.850 naspram 17.450 i 15.550.

Milcia Gardašević, dvoransko prvenstvo Srbije 2022
Dvoransko prvenstvo Srbije 2022. – 6. februar, Milica Gardašević (Vojvodina), skok udalj; Foto: Atlex

Prednost povećavaju na zimskim bacačkim kupovima gde osvajaju 5000 bodova, OAK 1000 dok crveno-beli iz Beograda ostaju bez bodova sa ovih takmičenja. Nakon Vojvodine drugi po uspešnosti u ovoj kategoriji je Srem iz Sremske Mitrovice sa 4500 dok je Sprint iz Badovinaca osvojio 3650.

Kada se izašlo napolje situacija se promenila. Crvena zvezda je osvojila najviše bodova na državnim prvenstvima 24.250 bodova naspram 21.500 Vojvodine dok su svi ostali bili znatno manje uspešni. Top Džamp je bio uspešniji na ovim takmičenjima od OAK-a sa osvojenih 15.600 bodova naspram 12.700, a više od beogradskih plavo-beli osvojila je i zemunska Mladost 14.650 kao i Novi Pazar 13.850.

Zvezdini dugoprugaši na trkama van stadiona su takođe bili najuspešniji. Sa osvojenih 3900 bodova gotovo tri puta su osvojili više nego Vojvodina i OAK zajedno. Drugi najuspešniji klub na prvenstvima Srbije van stadiona je Novi Pazar sa 3040 bodova, Lazarevac je skupio 2670, a ČAAK Čačak 2700.

Armin Sinančević, Prvenstvo Srbije 2022
Prvenstvo Srbije 2022. – 25. jun, Kurševac – Armin Sinančević (Crvena zvezda), bacanje kugle; Foto: Atlex

I Ekipna prvenstva su pripala Crvenoj zvezdi sa 3000, odnosno 6000 bodova više od ostala dva glavna konkurenta. Branilac titule je osvojio na ovim takmičenjima 19.650 bodova, Novosađani 16.500 dok je klub sa Karaburme sakupio 13.500. Bolji od njih su bili i Mladost Zemun sa 15.750 i Top Džamp sa 15.500 bodova.

Poslednja kategorija kada su takmičenja SAS-a u pitanju su finala Kupa. Kako je još pre nekoliko godina ovo takmičenje ukinuto za seniore, 2022. se održalo samo sa starije juniore i starije pionire. Najuspešnija su bila deca Vojvodine koja su sakupila ž.250 bodova, potom Top Džampa sa 6.600, Zvezde sa 6.400 i Mladosti sa 6.250.

Reprezentativna takmičenja donela su bodove 38 klubova. Ubedljivo najuspešniji sa nacionalnim grbom bili su atletičari novosadske Vojvodine koji su osvojili 26.325 boda. Potom slede OAK sa 19.524, Crvena zvezda sa 16.937, Top Džamp sa 13.000…

Asmir Kolainac, Adriana Vilagoš i Ivana Vuleta
Promoija 11 osvajača 17 medallja na velikim takmičenjima u 2022. – 29. avgust – Ivana Vuleta, Adriana Vilagoš i Asmir Kolašinac; Foto: Atlex

Poslednja stavka koja se uzima u obzir su oboreni rekordi Srbije. Ukupno 21 klub je imao atletičara koji je nadmašio važeći državni rekord, a ubedljivo najviše bodova u ovoj kategoriji sakupili su OAK Beograd 18.650 i Top Džamp 17.200, svi ostali su sakupili znatno manje. U trci za najbolji klub između Vojvodine, Zvezde i OAK-a, beogradski crveno-beli su osvojili 6.050 bodova dok su novosadski crveno-beli sakupili 5.700.

U svakoj od ovih 8 kategorija bodove su osvajali samo Vojvodina i OAK. Zvezdi nedostaju sa bacačkih kupova, Top Džampu i Zemunu sa PS van stadiona, Pazaru sa bacačkog kupa… Najmanje bodova osvojio je Balkan iz Dimitrovgrada  100 i to na dvoranskom prvenstvu Srbije.