”Juče je bilo, danas je sad”, a dve godine Srpski atletski savez morao je da se osvrće unazad, ne zbog uspeha nego zbog problema sa finansijama koje su iz dana u dan povećavale dugove, ali u 2024. više neće morati da se osvrću već samo da gledaju unapred jer je Vlada Republike Srbije uplatila skoro milion evra na računu saveza kako bi se srpski atletičari bez ikakvih problema mogli spremiti za Olimpijske igre u Parizu.
Na sastanku u poslednjim danima 2023. predsednik Srbije Aleksandar Vučić primio je predsednika i direktora SAS-a Veselina Jevrosimovića i Slobodana Brankovića kako bi rešili nagomilane probleme i kako bi atletičari mogli da dobiju sve neophodne uslove da abi se osvojio istorijski broj medalja u Parizu na Olimpijskim igrama.
Problemi saveza počeli su u 2022. Sponzorski ugovori koji su bili potpisani pre pandemije koronavirusa nisu bili produženi nakon okončanja pandemije pa je tako SAS gotovo ostao bez svih sponzora. Zbog toga su mnoge akcije morale da budu zaustavljene, planovi redukovani jer nije bilo finansija da se sve isprati.
Dve sportski najuspešnije godine u istoriji srpske atletike, kako kaže direktor saveza Slobodan Branković, ujedno su bile i dve najteže za funkcionisanje saveza , ali se u 2024. ušlo sa očišćenim ”repovima”. Vlada Republike Srbije uplatila je SAS-u 100 miliona evra dinara (100.000.000 rsd).
– Srpska atletika u 2022. i 2023. godini bila je najuspešnija u dosadašnjoj istoriji. Nikada više medalja nismo osvojili, niti imali veći broj takmičara na najznačajnijim događajima. Nažalost to nije bilo ispraćeno finansiranjem od strane sponzora. Nismo im bili interesantni. Predsednik je uvek razumeo sve naše probleme i uvek je verovao u naše projekte, a mi smo uzvraćali dobrim rezultatima. Bez podrške države bili bismo osuđeni na propast ili bar prosek. Minus koji je nastao u 2022. i 2023. sada je vlada Republike Srbije, na predlog predsednika Aleksandra Vučića, anulirala sa 100 miliona dinara. To bih pre nazvao nagradom od strane države za sve naše uspehe. Na tome smo mu neizmerno zahvalni, jer smo prvi put ušli u neku godinu s jakim vetrom u leđima, bez tegova na nogama, što će sigurno doprineti rezultatima naših atletičara. Treba imati u vidu da nije reč o bilo kakvoj sezoni, već najvažnijoj – olimpijskoj – rekao je Slobodan Branković za Sportski Žurnal.
Branković se pored ove pomoći, koju naziva ulaganjem u budućnost, zahvalio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i na tome što poslednjih 10 godina na svaki mogući način pomaže radu saveza. Posebno ističe značaj izgradnje Atletske dvorane koja je prouzrokovala da se od njene izgradnje 2016. do danas osvojio veći broj medalja sa najvećih takmičenja nego za celu istoriju pre.
– Veliko hvala predsedniku Aleksandru Vučiću na podršci i u prethodnih 10 godina. Bez njega sigurno ne bismo izgradili ni Atletsku dvoranu Banjici ni ove silne stadione i staze, niti osvojili brojne medalje. Pre izgradnje dvorane osvojene smo 24 medalje na seniorskim evropskim i svetskim prvenstvima, kao olimpijskim igrama, a od tada 28. To dovoljno govori o tome šta znače uslovi i ulaganja.
Predseda Srbije Aleksandar Vučić u novogodišnjem intervjuu rekao je da od atletike očekuje 3 medalje na Igrama u Parizu. Branković se slaže sa tim i ističe da je atletika do sada osvojila ukupno 3 medalje u istoriji Igara.
– Mi iz atletike takođe verujemo u to (tri medalje na OI u Parizu, prim. aut.). Pričali smo na ovu temu, mada smo u istoriji osvojili ukupno tri: srebrne Ivan Gubijan u bacanju kladiva 1948. u Londonu, Franjo Mihalić u maratonu 1956. u Melburnu i Ivana Španović bronzanu u skoku udalj u Riju 2016. Za Ivanu ne moram da pričam. Ističe stalno da ne želi bilo koju medalju, već zlatnu. Sve ostale tog sjaja, osim olimpijske, ona ima. Sada će konkurisati za najviši plasman naši veliki talenti: Angelina Topić i Adriana Vilagoš. U Minhenu su se 2022. na Prvenstvu Evrope za seniorke, na tamošnjem Olimpijskom stadionu, bez straha borile i osvojile medalje kao juniorke. Angelina je bila mlađa juniorka. Ovog leta će biti još iskusnije i u krugu onih, koje će se boriti za pobedničko postolje. Verujem da će srpska atletika obradovati naciju i naravno i predsednika, koji veruje u to kao i mi.
Pored pomenutih Ivane Španović, Angeline Topić i Adriane Vilagoš nikako se ne sme zaboraviti ni Milica Gardašević koja je ima fantastičnu 2023. u kojoj je skočila 6,91 metar, na mitingu Zlatne lige odnela pobedu…
Ulaganje u najbolje
Infrastruktura je bila jedna od tema razgovora. Atletska dvorana daje rezultate, ne samo kroz medalje nego i po brojnosti atletičara zbog čega polako postaje tesna za celu Srbiju i region koji redovno dolazi na pripreme zimi. Na sastanku sa Vučićem pričalo se o Nacionalnom atletskom stadionu koji će se graditi u sklopio Ekspoa 2027. koji je adut Srbije za organizaciju Evropskog prvenstva 2028. ili 2030.
– Predsednik je obećao u avgustu posle Prvenstva sveta u Budimpešti da će biti izgrađen i Nacionalni atletski stadion u sklopu Ekspoa 2027. uz Nacionalni fudbalski stadion i Akva centar. U razgovoru nam je to sada potvrdio. Generacija koja dolazi svakako ga zaslužuje. Poznato je da smo konkurisali za Prvenstvo Evrope 2028. ili 2030. U narednim mesecima očekujemo početak radova. Cilj nam je da na vreme naši takmičari dobiju uslove bolje nego mnogi drugi u Evropi i svetu.
Sportski rezultati u 2023. su bili odlični, a Branković ističe da očekuje još bolju 2024. u kojoj će najboljih 30 atletičara dobiti vrhunske uslove.
– Predali smo predsedniku naš petogodišnji program od 2024. do 2028. godine. Najboljih 30 atletičara imaće vrhunske uslove. Plan je da se 2028. godine na Prvenstvu Evrope na otvorenom, borimo za 10 medalja, a u Los Anđelesu na Olimpijskim igrama za pet medalja. To je projekat, koji sam spomenuo. Verujem u to. Mislim da ćemo dobiti podršku države, jer je to zajednički interes – zaključio je Slobodan Branković razgovor za Žurnal.
(Atlex.rs)