Novi fudbalski klub ulazi u atletiku i dovodi Adrianu Vilagoš: Da li je ovo istorijski trenutak u srpskoj atletici?!

Nakon što je FK Čukarički stao iza AK Top Džamp, izgleda da i FK TSC ulazi u atletske vode i to dovođenjem Adriane Vilagoš u AK Bačka Topola.

Adriana Vilagoš menja klub, to je samo po sebi velika vest. Iz matične Sente seli se 50 kilometara zapadno u Bačku Topolu, a sa njom će krenuti i njena grupa koju čini još 10 atletičara među kojima je i talentovana Bači Virag, sve sa trenerom Đerđi Vilagoš.

Pored odlaska Armina Sinančevića i Milane Tirnanić iz Crvene zvezde u Jedinstvo iz Surčine, odnosno Panoniju iz Pančeva, transfer Adriane Vilagoš se ipak može okarakterisati kao najveći transfer ovog prelaznog roka u Srbiji.

Međutim ova vest dobija na još većem značaju i težini jer Adriana dolazi u TSC!

Za one koji slabije prate domaći fudbal TSC je za nekoliko godina od prosečnog niželigaša postao jedan od najboljih klubova u Srbiji koji igra čak i grupnu fazu evropskog takmičenja. Vlasnik kluba je Janoš Žemberi koji je uložio nekoliko desetina miliona evra u razvoj prvog tima, mlađih kategorija, a i izgradio je prvi moderni stadion u Srbiji po svim UEFA standardima.

Bačka Topola do sada nije imala atletski klub, formirali su ga ove godine, a najverovatnije da upravo Janoš Žember i TSC stoje i iza njega.

Žember je Srbo-Mađar, kako sam kaže, a kapital je stekao uspešnim radom svoje kompanije ”Sat- Trakt” koja se već 30 godina bavi distribucijom opreme za kablovsko distributivne sisteme. Spada u grupu najboljih srpskih privrednika čija je kompanija dobitnik brojnih nagrada. Međutim pomoć oko fudbalskog kluba od pre koju godinu mu pruža i država Mađarska kao deo projekta razvijanja svojih zajednica van granica Mađarske kroz razne grane i programe, a izmeđuostalog i kroz sport.

Janoš Žemberi
Janoš Žemberi, predsednik FK TSC iz Bačke Topole; Foto: Politika

Vlada Mađarske nam je asistirala u tom projektu (izgradnja novog stadiona prim. aut.), imamo njihovu podršku zbog mađarske zajednice koja živi u gradu i okolini. Ali, mi smo srpski klub – rekao je Žemberi novinaru uglednog engleskog lista Gardijan.

On ne krije da se TSC finansira od sredstava koja ulaže Mađarska država i da je u dobrim odnosima sa predsednikom Viktorom Orbanom. Međutim Žemberi je uložio veliku količinu svog ličnog novca pre nego što je počela saradnja sa Mađarskom vladom (izmeđuostalog za 70.000 evra je kupio zemljište za novi stadion i akademiju za razvoj igrača). Na pitanje novinara da li je TSC srpski ili mađarski klub Žemberi je odgovorio ”Naša zemlja je Srbo-Mađarska”.

Viktor Orban i Janoš Žemberi otvaraju TSC akademiju
Svečano otvaranje fudbalske akademije u Bačkoj Topoli 2018. – 27. septembra – Premijer Mađarske Viktor Orban i predsednik TSC Janoš Žemberi; Foto: Tanjug/Zoran Zestic

Ulaganje u sport mu nije strano i to veoma dobro radi, planski i smisleno. Prepoznavanje talenta kakav je Adriana Vilagoš može mnogo da doprinese njoj lično, ali i celokupnoj srpskoj atletici  kroz razvijanje atletske infrastrukture i uvođenjem novina i modernizacije kako u Bačkoj Topoli tako i generalno u srpskoj ”kraljici sportova ”. Na kraju veliku korist će svakako imati mađarska zajednici u tom delu Srbije kroz sport i atletiku.

Istina je da prelazim u AK Bačka Topola, to je novi klub koji ima velike ambicije i koji je lepo primio mene i celu moju grupu. Ostaćemo da treniramo u Malom Iđošu gde smo uz pomoć Srpskog atletskog saveza i Olimpijskog komiteta Srbije dobili odlične uslove za trening od zaletišta i kopalja do teretane i rekvizita koji su nam potrebni – rekla je Adrana Vilagoš za Atlex.

Udaljenost između Malog Iđoša i Bačke Topole je 12 kilometara.

Adriana Vilagoš, Prvenstvo Vojvodine 2022
Otvoreno prvenstvo Vojvodine 2022. – 11. jun, Sremska Mitrovica – Adriana Vilagoš, bacanje koplja; Foto: Atlex

Ove godine vlasnik je AK Top Džamp dogovorio saradnju sa FK Čukaričkim. Predsednici dva kluba Dragan Obradović i Dragutin Topić dogovorili su saradnju u kojoj će Čukarički pomagati atletskom klubu kako finansijski tako i infrastrukturalno.

Ukoliko se ispostavi da je TSC zaista ”ušao” u atletiku (pokušavamo da stupimo u kontakt sa ljudima iz kluba), to bi moglo da predstavlja prekretnicu u istoriji srpske ”kraljice sportova”. Dobili bi smo dva finansijski stabilna kluba, koja ne zavise od članarina, koja mogu da ulažu u razvoj  svojih članova, da podižu nivo kvaliteta treninga i celokupnih usluga. Time bi Srbija dobila dva moderna svetska kluba.

Ko je FK TSC

FK TSC je bio osrednji vojvođanski niželigaš, bez velikih ambicija sve dok u klub nije ušao lokalni biznismen Janoš Žemberi. Tada kreću da napreduju i da se penju iz lige u ligu da bi 2019. osvojili drugi rang takmičenja čime po prvi put, u dugoj istoriji kluba koja datira iz 1913., ulaze u najelitniju fudbalsku ligu Srbije. Već u prvoj sezoni u Superligi TSC je izborio izlazak na evropsku scenu iako nisu igrali u Bačkoj Topoli već u Senti, jer je Janoš Žemberi počeo sa izgradnjom prvog modernog fudbalskog stadiona u Srbiji koji je otvoren 2021.

Sve do ove godine to je bio jedini stadion koji je ispunjavao sve kriterijume UEFA-e (evropske kuće fudbala) dok nisu otvoreni stadioni koje je država napravila u Loznici, Leskovcu i Zaječaru, ali onaj u Bačkoj Topoli ostaje jedini koji je napravio jedan privatnik (kojem je do duše u tome pomogla država Mađarska).

TSC arena
TSC arena – stadion FK TSC u Bačkoj Topoli; Foto: Starsport

TSC je istorijski uspeh napravio u sezoni 2022/2023 kada je zauzeo drugo mesto iza Zvezde, a ispred Partizana i pored ispisivanja te istorije postao je i jedan od retkih srpskih klubova koji se domogao i grupne faze nekog evropskog takmičenja, što je ogroman uspeh. U grupi Lige konferencije se za bodove bore sa engleskim Vest Hemom, nemačkim Frajburgom i grčkim Olimpijakosom.

(Atlex.rs)

Scroll to Top