In memoriam: Olga Acić, arhiv srpske atletike, najstariji član AKCZ preminula je primajući čestitke za 93. rođendan

U danu kada smo trebali da proslavimo 93. rođendan gospođe Olge Rožđalovske Acić, počasnog predsednika Crvene zvezde i najveće arhive srpske atletike, stigla je vest da je preminula u svom domu.

Dok su ljudi zvali da čestitaju 93. rođendan i dok je sa svojim ukućanima pričala o atletici, rezultatima sa Olimpijskih igara i predstojećem juniorskom prvenstvu sveta, mirno i u krugu svoje porodice gospođa Olga Acić nas je napustila.

Olga Acić bila je prvo jedna od najboljih atletskih sudija u Jugoslaviji, a potom jedan od najbolji svetskih atletskih statističara.

Olga Acić, trka Dedamrazova 2013
Novogodišnja trka dedamrazova, Terazije 2013. – 29. decembar- Olga Acić; Foto: Atlex

U srpskoj atletici je poznavala  sve, svako dete, svaki rezultat, ni jedno takmičenje na kojem je nastupio neki srpski atletičar nije joj moglo promaći gde god ono bilo. Više puta je iznenađivala sve oko sebe znajući za nastup nekog našeg atletičara za koji niko drugi nije znao i poznavajući rezultate bukvalno svakoga ko se ikada pojavio na atletskom takmičenju.

Govorila je nekoliko stranih jezika. Poseduje ogromnu bazu rezultata i statistike, a zahvaljujući gospođi Olgi na Atlex sajtu možete da pogledate jedan mali deo tih podataka, kao što je na primer baza svih učesnika velikih atletskih takmičenja (koju ćemo u skorije vreme nadopuniti i sa ostalim takmičenjima, a potrudićemo se da što veći deo te arhive prezentujemo na našem sajtu kako decenije marljivog rada ne bi ostale zaboravljene).

Olga Acić, 2013
Jedno od poslednjih atletskih takmičenja na kojima je bila (mogla da dođe) – Ekipno prvenstvo Srbije 2013. – 18. maj. – Olga Acić, atletski sudija, Beograd, Vojna akademija; Foto: Atlex

Rođena je 17. avgusta 1931. u Požarevcu. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu (odsek orijentalistika) u Beogradu, a u atletiku je ušla kao atletski sudija 1952. godine i to sve zbog ljubavi prema jednom čoveku – Miodragu Bati Aciću.

Ona je i dan danas rekorder jugoslovenske i srpske atletike po broju suđenja na međunarodnoj sceni sa oko 3.000 takmičenja, a nosioc je najviše sudijsko zvanje – međunarodni atletski sudija.

Bata i Olga su zajedno bili atletske sudije, kasnije publicisti rezultata i statistike Jugoslovenske atletike, a potom i funkcioneri. I dok je Bata Acić obavljao funkcije u Atletskom savezu Jugoslavije, Srbije i Beograda, Olga je još jednom krenula putem kojim ju je vodilo srce, a to je Crvena zvezda.

Atletski klub Crvena zvezda osnovan je 1945. godine, a gospođa Olga u njega ulazi 1952. i više od 70 godina, sve do smrti, obavljala je sve funkcije u klubu od člana Upravnog odbora do predsednika kluba, na kraju počasnog predsednika.

60 godina rada u Crvenoj zvezdi Olge Acić
Proslva 60. godina rada u Crvenoj zvezdi Olge Acić – 27.decembar 2012.; Foto: Atlex

Jedan je od osnivača Kupa evropskih šampiona za klubove čiji je član borda bila sve do 2005. Nažalost ovo takmičenje se ne održava već 5 godina. Poslednji put je održano 2019. kada je Srbiju predstavljala njena Crvena zvezda.

Dve ljubavi nikako nisu mogle da se odvoje. Istim intenzitetom je volela i Crvenu zvezdu i svog supruga Batu Acića pa mu je tako pomagala u radu ASJ, ASS i ASB, a jedno vreme je bila i predsednik Takmičarske komisije ASJ i ASS.

Bata i Olga su bili svetski priznati atletski statističari i sav njihov rad do danas je uredno dokumentovan.

Olga je član ATFS od 1966. god, a sa suprugom Miodragom uradila je veliki broj atletskih godišnjaka Jugoslavije koji su jedan od najdragocenijih izvora podataka o razvoju atletike u Srbiji i Jugoslaviji. Na isti način radili su i godišnjake ASS (1959-71).

Olga Acić
Obeležavanje 25 godina od osvajanja Kupa šampiona, Olga Acić; Foto: Atlex

Pored toga, bila je i jedan od glavnih urednika serije godišnjaka Almanah jugoslovenskog sporta koji je u periodu 1963-1988 zabeležio sve relevantne uspehe jugoslovenskog sporta.

Objavila je veliki broj stručnih i popularnih članaka iz oblasti statistike i istorije atletike. Saradnik je Enciklopedije fizičke kulture. Stalni je član Komiteta Kupa šampiona EAA u atletici gde važi za jednog od najiskusnijih i najaktivnijih članova. Bila je član organizacionog odbora mnogih velikih atletskih priredbi, obavljala odgovorne funkcije i u drugim zemljama.

Na Svetskim prvenstvima 1991, 1993 i 1997. bila je saradnik Tehničkih delegata IAAF (Svetske atletike) za žrebanje i član Sekretarijata takmičenja.

Prvi atletski radnik u Srbiji koji je dobio Zlatnu značku EAA (1997). Ima i zvanje Veterana IAAF (od 2003). Odlikovana Ordenom zasluga za narod sa srebrnom zvezdom (1971) i Ordenom rada sa srebrnim vencem (1981). Dobitnik Majske nagrade SOFK Srbije (1981), Zlatne značke SFKJ, Oktobarske nagrade grada Beograda (1970) i Zlatnih plaketa ASJ i ASS.

Kup Evrope 1965., Olga Acić šef delegacije Jugoslavije
Kup Evrope 1965. – Olga Acić, šef delegacije Jugoslavije

Njen suprug Miodrag Acić preminuo je 19. septembra 1981. a do njegove smrti, i nešto malo potom, objavili su ukupno 22 godišnjaka (1961-1983); Godišnjaci Atletskog saveza Srbije, 1959-1971 (ukupno 13 godišnjaka); Jugoslovenski sportisti, nosioci medalja na svetskim i evropskim prvenstvima 1986 i 1987; Zvezdini rekorderi, Beograd 2007…

U prostorijama Srpskog atletskog saveza 2017. napravljena je izložba stvari Olge Acić povodom proslave njenog 86. rođendana.

Tom prilikom u pres centru SAS-a okupio se veliki broj nekadašnjih legendi srpske atletike među kojima je bio i Nenad Stekić, koji takođe nažalost više nije sa nama.

Izložba stvari Olge Acić povodom 86. rođendana.
Izložba stvari Olge Acić povodom 86. rođendana – 17. avgust 2017.; Foto: Atlex
Proslava 86. rođendana Olge Acić.
Izložba stvari Olge Acić povodom 86. rođendana – 17. avgust 2017.; Foto: Atlex

Olga ima ćerku Milenu, koja je išla majčinim stopama i svoj radni vek provela kao istaknuti atletski sudija, i unuka Uroša, koji je nastavio porodičnu tradiciju.

Sahrana će se održati u utorak u 14:30 na Novom groblju, dok će opelo početi u 14 časova.

Porodica Acić, Milena, Olga i Uroš
Porodica Acić, Milena, Olga i Uroš; Obeležavanje 60 godina rada Olge Acić u Crvenoj zvezdi – 27. decembar 2012.; Foto: Atlex

(Atlex.rs)

Scroll to Top